Luigi Fagioli

Луиджи Кристиано Фаджоли ( 9 юни 1898 – 20 юни 1952 г.), по прякор „разбойника от Абруци “,  е италиански шофьор на моторни състезания. В момента той е най-старият пилот, спечелил състезание във Формула 1, като е и единственият победител в състезанието, роден извън 20-ти век.
Роден в малкия град Озимо , в района на Марке в централна Италия , като момче Луиджи Фаджоли беше очарован от сравнително новото изобретение на автомобила и произтичащите от него състезания. Благословен с велики естествени инстинкти за шофиране, млад Фагиоли прекарва няколко години, участвайки в състезания по катерене и спортни автомобили, преди да влезе в състезанията на Гран При през 1926 г. До 1930 г. неговите състезателни успехи доведоха до възможност да се присъедини към екипа на Maserati на мотоциклетната верига на Grand Prix. , Той веднага почувства присъствието си, като спечели Coppa Ciano и Circuit of Avellino . През април на следващата година той отиде на главата с Луис Хирон и неговите Bugatti Type 51 на Гран при на Монако . В това, което е една от най-известните битки на състезанията, Хирон в крайна сметка спечели, но Фахиоли показа колко умел е в автомобила, насочен към голяма скорост на дълги участъци, а не в тесните обрати и късите писти на Монте Карло . Фагиоли продължи да вземе победата на Autodromo Nazionale Monza в Монца, Италия победи Хирон, както и други италиански велики, Ахил Варзи и Тацио Нуволари . През 1932 г. Фагиоли печели Голямата награда на Рим, карайки за Масерати, но за сезон 1933 г. той е подписан от екипа на Алфа Ромео на Скудерия Ферари . Шофирайки с Alfa Romeo P3 , той спечели Coppa Acerbo , Grand Prix du Comminges и италианския гранд .

Изключително уверен Фагиоли често проявяваше пламенен нрав и отмъщаваше на други шофьори на пистата, когато чувстваше, че са направили нещо нередно. Освен това той често рискуваше, че другите може да не го направят, и като такъв той разви донякъде негативна репутация, след като имаше няколко значителни катастрофи на състезанието. Независимо от това, талантите му бяха значителни и за сезон 1934 г. той беше примамен от Мерцедес да кара една от сребърните им стрели с блестящия Херман Ланг като негов главен механик. Този ход се оказа успешен за Фаджоли, но връзката му с мениджъра на немския отбор и съотборниците беше изключително трудна. В първото си състезание за Mercedes, един от техните автомобили доминираше, яростният Fagioli изостави автомобила си, след като получи заповед от мениджъра на екипа Алфред Нойбауер да остане на второ място и да позволи на колегата си от Мерцедес Манфред фон Браучич да спечели. Въпреки проблемите, Фагиоли остана част от германския отбор, спечелвайки второто си поредно Coppa Acerbo и заедно с Рудолф Карачола кара автомобил Мерцедес W25A, за да поиска втората си права титла на Гран При на Италия. След това Фаджоли продължи да заеме първо място на Гран При на Испания в Circuito Lasarte .

За състезателния сезон през 1935 г. заводският му Mercedes е надстроен до модел W25B, с който той превзема Гран при на Монако и състезанията на AVUS и Penya Rhin Grand Prix. Взаимоотношенията му със съотборниците му обаче се влошиха, по-специално Рудолф Карачола и в някои състезания Фагиоли се опита да премине Карачола срещу отборните поръчки. Той напуска Мерцедес в края на сезон 1936 г. и се присъединява към Auto Union, където съперничеството му с Карачола ескалира, като кулминацията е на Гран при на Триполи, когато Фагиоли физически атакува бившия си съотборник.

Здравните проблеми, включително осакатяващ ревматизъм, скоро започнаха сериозно да засягат състезателните способности на Луиджи Фаджоли. В Coppa Acerbo се нуждаеше от помощта на бастун, само за да ходи и нямаше друг избор, освен да се откаже от състезанието. С неговото здраве донякъде се подобри, след края на Втората световна война 52-годишният Луиджи Фаджоли се присъедини към екипа на Алфа-Ромео от Формула 1950 от 1950 г., управлявайки Алфетта 158/159 , спечелвайки пет финала на подиума в шест състезания по пътя до финал на забележително трето като цяло в първото по рода си световно първенство на FIA . Той дори влезе в последния кръг като един от тримата пилоти в спора за титлата, въпреки че не спечели състезание. Единствената му Гран При от 1951 г. беше последната му, но въпреки това той спечели Гран при на Франция с Хуан-Мануел Фанджо , спечелвайки отличието като най-възрастният човек, спечелил някога състезание във Формула 1.
Статуя на Луиджи Фаджоли в Озимо

За 1952 г. Фагиоли подписва с Lancia да управлява спортни автомобили и изпитва огромна лична наслада, като завършва на трето място в Mille Miglia пред арка съперника Рудолф Карачола. Малко след това, докато тренираше за Гран при на Монако , което през същата година се провеждаше като състезание за спортни автомобили, той се случи като малка катастрофа: вътрешните му наранявания обаче бяха такива, че той умря в болница три седмици по-късно.

Луиджи Фаджоли се нарежда като един от най-големите шофьори на състезателни автомобили в Италия и има втория най-висок процент завършващи подиуми в Световното първенство във Формула 1 (85,71%), след “еднократно чудо” Дорино Серафини .